Bourns Inc. 3296Y-1-102LF
3296Y-1-102LF picture photo
Mfg. Part Number
3296Y-1-102LF
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 1K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3296Y-1-102LF.pdf
Availability of 3296Y-1-102LF
QUANTITY
3296Y-1-102LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3296Y-1-102LF
Internal Part NumberEIS-3296Y-1-102LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3296 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)1k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns25
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.375" x 0.190" Face x 0.395" H (9.53mm x 4.83mm x 10.03mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3296Y-1-102LF
Related Links3296Y-, 3296Y-1-102LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3296Y-1-102LF Details Description
Related parts for 3296Y-1-102LF
RES 9.76K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36PS .100 PRESSFIT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN STRAIN RLF 40POS FOR GX4E datasheet.pdf
SURGE SUPP TBU 300MA 400V SMD datasheet.pdf