SSI Technologies Inc P51-15-S-N-I12-5V
P51-15-S-N-I12-5V picture photo
Mfg. Part Number
P51-15-S-N-I12-5V
Brief Description
SENSOR 15PSIS 1.2 UNF 5V 12"
Datasheet Download
P51-15-S-N-I12-5V.pdf
Availability of P51-15-S-N-I12-5V
QUANTITY
P51-15-S-N-I12-5V Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-15-S-N-I12-5V
Internal Part NumberEIS-P51-15-S-N-I12-5V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure15 PSI (103.42 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±1%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Termination StyleCable 1'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-15-S-N-I12-5V
Related LinksP51-15-S, P51-15-S-N-I12-5V Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-15-S-N-I12-5V Details Description
Related parts for P51-15-S-N-I12-5V
RES SMD 97.6KOHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS DUAL R/A GOLD datasheet.pdf
RES SMD 11 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 12.4K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 390K OHM 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 630V X7R 1808 datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
D CORE DBL CHOKE 22MH 0.8A VERT datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
MICRO 100C S 18" WHT JACKS NI datasheet.pdf