SSI Technologies Inc P51-15-S-N-M12-4.5OV
P51-15-S-N-M12-4.5OV picture photo
Mfg. Part Number
P51-15-S-N-M12-4.5OV
Brief Description
SENSOR 15PSI 1.2-20 UNF-2A 4.5V
Datasheet Download
P51-15-S-N-M12-4.5OV.pdf
Availability of P51-15-S-N-M12-4.5OV
QUANTITY
P51-15-S-N-M12-4.5OV Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-15-S-N-M12-4.5OV
Internal Part NumberEIS-P51-15-S-N-M12-4.5OV
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure15 PSI (103.42 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±1%
Voltage - Supply5V
Termination StyleM12, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-15-S-N-M12-4.5OV
Related LinksP51-15-S-N, P51-15-S-N-M12-4.5OV Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-15-S-N-M12-4.5OV Details Description
Related parts for P51-15-S-N-M12-4.5OV
IDC CABLE - MDM60T/MC60F/MDM60T datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 13POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 232K OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
RES 0.10 OHM 7W 5% RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
LAPPING FILM DIAMOND 150' X 1.5" datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.200" 3MM 2LD datasheet.pdf
RES 261 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 3.15A 250VAC 48VDC datasheet.pdf
CONN HDR 60POS 0.100 SMD datasheet.pdf