SSI Technologies Inc P51-15-S-N-MD-4.5OV
P51-15-S-N-MD-4.5OV picture photo
Mfg. Part Number
P51-15-S-N-MD-4.5OV
Brief Description
SENSOR 15PSI 1.2-20 UNF-2A 4.5V
Datasheet Download
P51-15-S-N-MD-4.5OV.pdf
Availability of P51-15-S-N-MD-4.5OV
QUANTITY
P51-15-S-N-MD-4.5OV Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-15-S-N-MD-4.5OV
Internal Part NumberEIS-P51-15-S-N-MD-4.5OV
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure15 PSI (103.42 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±1%
Voltage - Supply5V
Termination StyleMD, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-15-S-N-MD-4.5OV
Related LinksP51-15-S-, P51-15-S-N-MD-4.5OV Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-15-S-N-MD-4.5OV Details Description
Related parts for P51-15-S-N-MD-4.5OV
CONN HEADER .100 SNGL R/A 19POS datasheet.pdf
RES SMD 604K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 1.1M OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 10V X7R 0603 datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V X5R 0603 datasheet.pdf
IC TXRX POWER LINE 38TSSOP datasheet.pdf
PICOR COOL-POWER EVAL BD datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
DC/DC CONV POWER MOD DIN 20W datasheet.pdf