SSI Technologies Inc P51-15-S-P-I36-20MA-000-000
P51-15-S-P-I36-20MA-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-15-S-P-I36-20MA-000-000
Brief Description
SENSOR 15PSIS M20 4-20 MA
Datasheet Download
P51-15-S-P-I36-20MA-000-000.pdf
Availability of P51-15-S-P-I36-20MA-000-000
QUANTITY
P51-15-S-P-I36-20MA-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-15-S-P-I36-20MA-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-15-S-P-I36-20MA-000-000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure15 PSI (103.42 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±1%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - M20 x 1.5
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 3'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-15-S-P-I36-20MA-000-000
Related LinksP51-15-S-P-I3, P51-15-S-P-I36-20MA-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-15-S-P-I36-20MA-000-000 Details Description
Related parts for P51-15-S-P-I36-20MA-000-000
RES SMD 14.3 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 25V 10% 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 5% 50VDC 1913 datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 2.0 4 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 26POS 2.54MM GOLD datasheet.pdf
RES 5 OHM 5W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
FLOW CHART PROGRAMMING SOFTWARE datasheet.pdf
I/O CONN datasheet.pdf
RES SMD 1.1 OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
40V, SOT23F, PNP medium power transistor IC datasheet.pdf