SSI Technologies Inc P51-15-S-T-M12-4.5V-000-000
P51-15-S-T-M12-4.5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-15-S-T-M12-4.5V-000-000
Brief Description
SENSOR 15PSI 7/16-20-2B .5-4.5V
Datasheet Download
P51-15-S-T-M12-4.5V-000-000.pdf
Availability of P51-15-S-T-M12-4.5V-000-000
QUANTITY
P51-15-S-T-M12-4.5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-15-S-T-M12-4.5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-15-S-T-M12-4.5V-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure15 PSI (103.42 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±1%
Voltage - Supply5V
Port SizeFemale - 7/16" (11.11mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleM12, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-15-S-T-M12-4.5V-000-000
Related LinksP51-15-S-T-M1, P51-15-S-T-M12-4.5V-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-15-S-T-M12-4.5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-15-S-T-M12-4.5V-000-000
CONVERTER DC-DC 5V 4A HRZ datasheet.pdf
CONN HEADER VERT DUAL 42POS GOLD datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C R/A UNSHLD datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
A5 400W 20 BIT INCREMENTAL datasheet.pdf
LED XLAMP ML-E AMBER datasheet.pdf
SWITCH DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 31.6K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf