SSI Technologies Inc P51-15-S-UCF-M12-4.5OVP-000-000
P51-15-S-UCF-M12-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-15-S-UCF-M12-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 15PSI 9/16-18 UNF .5-4.5V
Datasheet Download
P51-15-S-UCF-M12-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-15-S-UCF-M12-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-15-S-UCF-M12-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-15-S-UCF-M12-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-15-S-UCF-M12-4.5OVP-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure15 PSI (103.42 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±1%
Voltage - Supply5V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleM12, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-15-S-UCF-M12-4.5OVP-000-000
P51-15-S-UCF-M12-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-15-S-UCF-M12-4.5OVP-000-000
FIXED IND 10UH 1.7A 65 MOHM SMD datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ADJ TO220 datasheet.pdf
CONN PLUG 1.27MM 80POS GOLD PCB datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -40°C - 85°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf