SSI Technologies Inc P51-1500-A-G-I36-5V-000-000
P51-1500-A-G-I36-5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-1500-A-G-I36-5V-000-000
Datasheet Download
P51-1500-A-G-I36-5V-000-000.pdf
Availability of P51-1500-A-G-I36-5V-000-000
QUANTITY
P51-1500-A-G-I36-5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-1500-A-G-I36-5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-1500-A-G-I36-5V-000-000
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure1500 PSI (10342.14 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/8" (3.18mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 3'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-1500-A-G-I36-5V-000-000
Related LinksP51-1500-A-G-, P51-1500-A-G-I36-5V-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-1500-A-G-I36-5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-1500-A-G-I36-5V-000-000
FUSE PTC 2.50A 30V RESET RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3500UF 150V SCREW datasheet.pdf
RES SMD 15.8 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MODULE BLUETOOTH 2.0/EDR CLASS1 datasheet.pdf
IC DCDC CONV STPDN DL LDO 20WQFN datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X32MM BALL 120VAC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 128POS SKT datasheet.pdf