SSI Technologies Inc P51-1500-A-L-P-5V-000-000
P51-1500-A-L-P-5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-1500-A-L-P-5V-000-000
Brief Description
SENSOR 1500PSI M10-1.25 FEM 1-5V
Datasheet Download
P51-1500-A-L-P-5V-000-000.pdf
Availability of P51-1500-A-L-P-5V-000-000
QUANTITY
P51-1500-A-L-P-5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-1500-A-L-P-5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-1500-A-L-P-5V-000-000
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure1500 PSI (10342.14 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeFemale - M10 x 1.25
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePackard, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-1500-A-L-P-5V-000-000
Related LinksP51-1500-A-L, P51-1500-A-L-P-5V-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-1500-A-L-P-5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-1500-A-L-P-5V-000-000
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 10W datasheet.pdf