SSI Technologies Inc P51-1500-A-N-P-4.5OV
P51-1500-A-N-P-4.5OV picture photo
Mfg. Part Number
P51-1500-A-N-P-4.5OV
Brief Description
SENSOR 1500PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V
Datasheet Download
P51-1500-A-N-P-4.5OV.pdf
Availability of P51-1500-A-N-P-4.5OV
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-1500-A-N-P-4.5OV Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-1500-A-N-P-4.5OV
Internal Part NumberEIS-P51-1500-A-N-P-4.5OV
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure1500 PSI (10342.14 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePackard, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-1500-A-N-P-4.5OV
Related LinksP51-1500-A, P51-1500-A-N-P-4.5OV Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-1500-A-N-P-4.5OV Details Description
Related parts for P51-1500-A-N-P-4.5OV
LABEL S LAM DM VNL WHT 2X.38" datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 50A TDSON-8 datasheet.pdf
RES SMD 32.4K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 20POS .050" SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.8MH 71MA 28 OHM TH datasheet.pdf
OSC TCXO 19.2MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf