SSI Technologies Inc P51-1500-S-AD-D-5V-000-000
P51-1500-S-AD-D-5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-1500-S-AD-D-5V-000-000
Brief Description
SENSOR 1500PSIS 7/16 UNF 5V
Datasheet Download
P51-1500-S-AD-D-5V-000-000.pdf
Availability of P51-1500-S-AD-D-5V-000-000
QUANTITY
P51-1500-S-AD-D-5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-1500-S-AD-D-5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-1500-S-AD-D-5V-000-000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure1500 PSI (10342.14 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 7/16" (11.11mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleDeutsch, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-1500-S-AD-D-5V-000-000
Related LinksP51-1500-S-AD, P51-1500-S-AD-D-5V-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-1500-S-AD-D-5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-1500-S-AD-D-5V-000-000
IC OPAMP DIFF 200MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 10.2KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE CERM 15A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
CAP MICA 13PF 5% 500V SMD datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 30W datasheet.pdf
RES SMD 76.8K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.01% 1/5W 1506 datasheet.pdf
CAP CER 13PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf