SSI Technologies Inc P51-1500-S-N-MD-4.5OV
P51-1500-S-N-MD-4.5OV picture photo
Mfg. Part Number
P51-1500-S-N-MD-4.5OV
Brief Description
SENSOR 1500PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V
Datasheet Download
P51-1500-S-N-MD-4.5OV.pdf
Availability of P51-1500-S-N-MD-4.5OV
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-1500-S-N-MD-4.5OV Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-1500-S-N-MD-4.5OV
Internal Part NumberEIS-P51-1500-S-N-MD-4.5OV
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure1500 PSI (10342.14 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleMD, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-1500-S-N-MD-4.5OV
Related LinksP51-1500-S, P51-1500-S-N-MD-4.5OV Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-1500-S-N-MD-4.5OV Details Description
Related parts for P51-1500-S-N-MD-4.5OV
CONN RECEPT 19POS W/PINS SOLDER datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 126.7MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES 12.7K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 8 (Power) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 21 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf