SSI Technologies Inc P51-1500-S-N-P-20MA
P51-1500-S-N-P-20MA picture photo
Mfg. Part Number
P51-1500-S-N-P-20MA
Brief Description
SENSOR 1500PSIS 1.2 UNF 4-20MA
Datasheet Download
P51-1500-S-N-P-20MA.pdf
Availability of P51-1500-S-N-P-20MA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-1500-S-N-P-20MA Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-1500-S-N-P-20MA
Internal Part NumberEIS-P51-1500-S-N-P-20MA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure1500 PSI (10342.14 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePackard, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-1500-S-N-P-20MA
Related LinksP51-1500-, P51-1500-S-N-P-20MA Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-1500-S-N-P-20MA Details Description
Related parts for P51-1500-S-N-P-20MA
FAN BLOWER 127X25.4MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 60.4 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 14.7 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES MO 2W 6.2 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT datasheet.pdf
CABLE CONN 3POLE datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 12W datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100K OHM BEAD datasheet.pdf