SSI Technologies Inc P51-1500-S-R-I12-20MA-000-000
P51-1500-S-R-I12-20MA-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-1500-S-R-I12-20MA-000-000
Brief Description
SENSOR 1500PSIS M12 4-20 MA
Datasheet Download
P51-1500-S-R-I12-20MA-000-000.pdf
Availability of P51-1500-S-R-I12-20MA-000-000
QUANTITY
P51-1500-S-R-I12-20MA-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-1500-S-R-I12-20MA-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-1500-S-R-I12-20MA-000-000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure1500 PSI (10342.14 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - M12 x 1.0
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 1'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-1500-S-R-I12-20MA-000-000
P51-1500-S-R-I12-20MA-000-000 Details Description
Related parts for P51-1500-S-R-I12-20MA-000-000
RES SMD 91 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 28.7 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 7.96K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 113 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 6PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC ADC 18BIT SAR 5MSPS 32LFCSP datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
15POS DIE CAST HOOD datasheet.pdf
RELAY SSR 530VAC/50A DC datasheet.pdf