SSI Technologies Inc P51-1500-S-R-M12-4.5V-000-000
P51-1500-S-R-M12-4.5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-1500-S-R-M12-4.5V-000-000
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 1500PSI M12-1.0 6G 4.5V
Datasheet Download
P51-1500-S-R-M12-4.5V-000-000.pdf
Availability of P51-1500-S-R-M12-4.5V-000-000
QUANTITY
P51-1500-S-R-M12-4.5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-1500-S-R-M12-4.5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-1500-S-R-M12-4.5V-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure1500 PSI (10342.14 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - M12 x 1.0
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleM12, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-1500-S-R-M12-4.5V-000-000
P51-1500-S-R-M12-4.5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-1500-S-R-M12-4.5V-000-000
RES SMD 12 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IDC CABLE - HSC64H/AE64M/HPL64H datasheet.pdf
IC DUAL DIFF DRVR/RCVR 16SO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
FIXED IND 1NH 300MA 120 MOHM SMD datasheet.pdf
PMI ASSY PRESS TO TEST CLR 15/32 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 24W datasheet.pdf
COMBO 13W3 M SOD G30 TIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 500MW SOD80 datasheet.pdf
Crystal 19.2000MHz 10ppm 8pF 300 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
SENSOR TEMP 45C 6W BREAK datasheet.pdf