SSI Technologies Inc P51-1500-S-T-M12-4.5V-000-000
P51-1500-S-T-M12-4.5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-1500-S-T-M12-4.5V-000-000
Brief Description
SENSOR 1500PSI 7/16-20-2B 4.5V
Datasheet Download
P51-1500-S-T-M12-4.5V-000-000.pdf
Availability of P51-1500-S-T-M12-4.5V-000-000
QUANTITY
P51-1500-S-T-M12-4.5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-1500-S-T-M12-4.5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-1500-S-T-M12-4.5V-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure1500 PSI (10342.14 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeFemale - 7/16" (11.11mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleM12, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-1500-S-T-M12-4.5V-000-000
P51-1500-S-T-M12-4.5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-1500-S-T-M12-4.5V-000-000
RES SMD 3.57KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS R/A .156 TIN datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC FPGA 60K GATES 128KB 144-TQFP datasheet.pdf
CAP CER 12PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACT 125V datasheet.pdf