SSI Technologies Inc P51-1500-S-Y-I36-4.5OVP-000-000
P51-1500-S-Y-I36-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-1500-S-Y-I36-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 1500PSI 7/16-20-2B 4.5V
Datasheet Download
P51-1500-S-Y-I36-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-1500-S-Y-I36-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-1500-S-Y-I36-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-1500-S-Y-I36-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-1500-S-Y-I36-4.5OVP-000-000
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure1500 PSI (10342.14 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeFemale - 7/16" (11.11mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 3'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-1500-S-Y-I36-4.5OVP-000-000
P51-1500-S-Y-I36-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-1500-S-Y-I36-4.5OVP-000-000
IC VREF SERIES 3.3V 8SOIC datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 3A SOT23-6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
FERRITE CHIP 330 OHM 200MA 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
AML51 BUTTON FOR SWES/INDICATORS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG WHT/YEL 100' datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 3SKT CRIMP datasheet.pdf
HOLE PLUG RIGID BLACK .312" HOLE datasheet.pdf
RES SMD 500 OHM 0.01% 0.4W 2512 datasheet.pdf