SSI Technologies Inc P51-1500-S-Y-MD-5V-000-000
P51-1500-S-Y-MD-5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-1500-S-Y-MD-5V-000-000
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 1500PSIS 7/16 5V MINI
Datasheet Download
P51-1500-S-Y-MD-5V-000-000.pdf
Availability of P51-1500-S-Y-MD-5V-000-000
QUANTITY
P51-1500-S-Y-MD-5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-1500-S-Y-MD-5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-1500-S-Y-MD-5V-000-000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure1500 PSI (10342.14 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeFemale - 7/16" (11.11mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleMD, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-1500-S-Y-MD-5V-000-000
Related LinksP51-1500-S-Y-, P51-1500-S-Y-MD-5V-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-1500-S-Y-MD-5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-1500-S-Y-MD-5V-000-000
CAP CER 33PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V ITO220 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
SNSW-DT QC 1/4" SP2222 datasheet.pdf
IC FPGA 96 I/O 144FBGA datasheet.pdf
KK200 POL WAFER ASSY 2599M04A03 datasheet.pdf
EVAL KIT FOR RF DSA 7BIT 50OHM datasheet.pdf