Amphenol Industrial PT06A-20-41SW(SR)
PT06A-20-41SW(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT06A-20-41SW(SR)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 41POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06A-20-41SW(SR).pdf
Availability of PT06A-20-41SW(SR)
QUANTITY
PT06A-20-41SW(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06A-20-41SW(SR)
Internal Part NumberEIS-PT06A-20-41SW(SR)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06A-20-41SW(SR)
Related LinksPT06A-20, PT06A-20-41SW(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06A-20-41SW(SR) Details Description
Related parts for PT06A-20-41SW(SR)
RES ARRAY 8 RES 200 OHM 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 200PF 1KV Y5V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 82PF 500V NP0 1812 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 6.4MHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
IC HEX INVRT W/OPEN DRAIN 14SOIC datasheet.pdf
KIT CONN STD .062" 9 CIRCUITS datasheet.pdf
CAP CER 13PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 274 OHM 1% 10W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf
WHT 3 POS BRSH METAL LGHT datasheet.pdf