SSI Technologies Inc P51-200-A-AA-D-4.5V-000-000
P51-200-A-AA-D-4.5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-200-A-AA-D-4.5V-000-000
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 200PSI 7/16-20UNF .5-4.5V
Datasheet Download
P51-200-A-AA-D-4.5V-000-000.pdf
Availability of P51-200-A-AA-D-4.5V-000-000
QUANTITY
P51-200-A-AA-D-4.5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-200-A-AA-D-4.5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-200-A-AA-D-4.5V-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure200 PSI (1378.95 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 7/16" (11.11mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleDeutsch, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-200-A-AA-D-4.5V-000-000
Related LinksP51-200-A-AA-, P51-200-A-AA-D-4.5V-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-200-A-AA-D-4.5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-200-A-AA-D-4.5V-000-000
RACEWAY 1CHAN SM ADH IVRY 6' datasheet.pdf
PANEL FRONT 19X8.7X0.07" BE/GY datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 24POS .156 datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.625V SOT143 datasheet.pdf
IC 12-14BIT MUXED D LATCH 56SSOP datasheet.pdf
CA 2.0MM OFNR 50/125,LC SEC GRN datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR 1.58V SOT23-3 datasheet.pdf
HDWR INS TAB 0.325 X 0.145 CLR datasheet.pdf
381 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
2W F/F REC. HSG. datasheet.pdf