SSI Technologies Inc P51-200-A-C-I12-4.5OVP-000-000
P51-200-A-C-I12-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-200-A-C-I12-4.5OVP-000-000
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 200PSI M12-1.5 6G .5-4.5V
Datasheet Download
P51-200-A-C-I12-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-200-A-C-I12-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-200-A-C-I12-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-200-A-C-I12-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-200-A-C-I12-4.5OVP-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure200 PSI (1378.95 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - M12 x 1.5
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 1'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-200-A-C-I12-4.5OVP-000-000
P51-200-A-C-I12-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-200-A-C-I12-4.5OVP-000-000
CAP ALUM 1500UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACT ALT PN MBJ5C3 datasheet.pdf
RND SPACER 0.091" NYLON 19.94MM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 124 OHM 1% 5W datasheet.pdf
IC FPGA 92 I/O 121CBGA datasheet.pdf
RES 350 OHM .3W .02% RADIAL datasheet.pdf
COVER BTS 5 KIT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 21POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 10W datasheet.pdf