SSI Technologies Inc P51-200-A-N-MD-20MA
P51-200-A-N-MD-20MA picture photo
Mfg. Part Number
P51-200-A-N-MD-20MA
Brief Description
SENSOR 200PSI 1.2-20 UNF-2A 20MA
Datasheet Download
P51-200-A-N-MD-20MA.pdf
Availability of P51-200-A-N-MD-20MA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-200-A-N-MD-20MA Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-200-A-N-MD-20MA
Internal Part NumberEIS-P51-200-A-N-MD-20MA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure200 PSI (1378.95 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleMD, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-200-A-N-MD-20MA
Related LinksP51-200-A, P51-200-A-N-MD-20MA Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-200-A-N-MD-20MA Details Description
Related parts for P51-200-A-N-MD-20MA
IC VGA SINGLE W/PREAMP 20-QSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 60.7VWM 108VC MELF datasheet.pdf
OSC XO 349.3MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONN BOOT FOR MODULAR RJ45 PLUG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS SKT datasheet.pdf
CONN R/A PLUG 4PIN SLD CUP datasheet.pdf
Connector Socket 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 312 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
CAP POLY 0.33UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf