EPCOS (TDK) B41889A2228M
B41889A2228M picture photo
Mfg. Part Number
B41889A2228M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
B41889A2228M.pdf
Availability of B41889A2228M
QUANTITY
B41889A2228M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41889A2228M
Internal Part NumberEIS-B41889A2228M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41889
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)180 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.55A
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41889A2228M
Related LinksB41889, B41889A2228M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41889A2228M Details Description
Related parts for B41889A2228M
IC ENCORE XP MCU FLASH 4K 8-QFN datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3000K 2SMD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 14TSSOP datasheet.pdf
Connector Socket 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf
HDM EMP0130F1400T datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 7POS PIN datasheet.pdf