SSI Technologies Inc P51-200-A-N-MD-4.5V
P51-200-A-N-MD-4.5V picture photo
Mfg. Part Number
P51-200-A-N-MD-4.5V
Brief Description
SENSOR 200PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V
Datasheet Download
P51-200-A-N-MD-4.5V.pdf
Availability of P51-200-A-N-MD-4.5V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-200-A-N-MD-4.5V Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-200-A-N-MD-4.5V
Internal Part NumberEIS-P51-200-A-N-MD-4.5V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure200 PSI (1378.95 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleMD, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-200-A-N-MD-4.5V
Related LinksP51-200-A, P51-200-A-N-MD-4.5V Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-200-A-N-MD-4.5V Details Description
Related parts for P51-200-A-N-MD-4.5V
RES SMD 82K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CORD 3COND M/F EURO UNSHLD 2.5M datasheet.pdf
RES 39 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC LEVEL SHIFTER HEX 16-TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
SENSOR PROX 24-240VAC/DC 7M datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 40QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS JAM NUT PIN datasheet.pdf