SSI Technologies Inc P51-200-A-P-I36-4.5OVP-000-000
P51-200-A-P-I36-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-200-A-P-I36-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 200PSI M20-1.5 6G .5-4.5V
Datasheet Download
P51-200-A-P-I36-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-200-A-P-I36-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-200-A-P-I36-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-200-A-P-I36-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-200-A-P-I36-4.5OVP-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure200 PSI (1378.95 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - M20 x 1.5
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 3'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-200-A-P-I36-4.5OVP-000-000
P51-200-A-P-I36-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-200-A-P-I36-4.5OVP-000-000
CONN HEADER 25POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
CONN BACKSHELL W/CLAMP SZ 23 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
XFRMR 4PORT 1:2 1.2MH SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf