TT Electronics/Welwyn LRMAM2512-R001FT4
LRMAM2512-R001FT4 picture photo
Mfg. Part Number
LRMAM2512-R001FT4
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.001 OHM 1% 2W 2512
Datasheet Download
LRMAM2512-R001FT4.pdf
Availability of LRMAM2512-R001FT4
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LRMAM2512-R001FT4 Order Process
Ship out your order
Specifications of LRMAM2512-R001FT4
Internal Part NumberEIS-LRMAM2512-R001FT4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesLRMA
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)0.001
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Element
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient±275ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 170°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm)
Height0.035" (0.90mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LRMAM2512-R001FT4
Related LinksLRMAM251, LRMAM2512-R001FT4 Datasheet, TT Electronics/Welwyn Distributor
LRMAM2512-R001FT4 Details Description
Related parts for LRMAM2512-R001FT4
RES SMD 120K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES 0.475 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 47.5 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 880MA 125 MOHM datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60A 120V ITO220AB datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.8V datasheet.pdf
DC-DC 3W 2:1 INPUT DIP24 SINGLE datasheet.pdf