SSI Technologies Inc P51-200-A-P-I36-4.5OVP-000-000
P51-200-A-P-I36-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-200-A-P-I36-4.5OVP-000-000
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 200PSI M20-1.5 6G .5-4.5V
Datasheet Download
P51-200-A-P-I36-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-200-A-P-I36-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-200-A-P-I36-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-200-A-P-I36-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-200-A-P-I36-4.5OVP-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure200 PSI (1378.95 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - M20 x 1.5
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 3'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-200-A-P-I36-4.5OVP-000-000
P51-200-A-P-I36-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-200-A-P-I36-4.5OVP-000-000
CONN RECEPT 8POS DUAL datasheet.pdf
RES SMD 1.3KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE DIFF 0-2KPA NPN datasheet.pdf
TAPE ELECTROPLATING 3"X 36YD datasheet.pdf
IC BUFFER 1.8V CONFIG 96-BGA datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 3KV X7R RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 125V datasheet.pdf
MINIFIT JR LCP VERT HDR NOPEG10C datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Free Hanging (In-Line) Screw datasheet.pdf