SSI Technologies Inc P51-200-G-C-I12-5V-000-000
P51-200-G-C-I12-5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-200-G-C-I12-5V-000-000
Brief Description
SENSOR 200PSI M12-1.5 6G 1-5V
Datasheet Download
P51-200-G-C-I12-5V-000-000.pdf
Availability of P51-200-G-C-I12-5V-000-000
QUANTITY
P51-200-G-C-I12-5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-200-G-C-I12-5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-200-G-C-I12-5V-000-000
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure200 PSI (1378.95 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - M12 x 1.5
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 1'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-200-G-C-I12-5V-000-000
Related LinksP51-200-G-C-I, P51-200-G-C-I12-5V-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-200-G-C-I12-5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-200-G-C-I12-5V-000-000
TRANS PNP 100V 0.5A MINI-PWR datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 15A UG-1 datasheet.pdf
BLADE TORX TR T9S 5.51" datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 760NH SMD datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 10V 10% 1411 datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 15W datasheet.pdf
TVS DIODE 376VWM 602VC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 48.7 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 203MA 4.1 OHM TH datasheet.pdf
BCVP-500RF- 5 BK datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf