SSI Technologies Inc P51-200-G-F-D-20MA-000-000
P51-200-G-F-D-20MA-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-200-G-F-D-20MA-000-000
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 200PSI 1/4-18NPT 4-20MA
Datasheet Download
P51-200-G-F-D-20MA-000-000.pdf
Availability of P51-200-G-F-D-20MA-000-000
QUANTITY
P51-200-G-F-D-20MA-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-200-G-F-D-20MA-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-200-G-F-D-20MA-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure200 PSI (1378.95 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleDeutsch, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-200-G-F-D-20MA-000-000
Related LinksP51-200-G-F-D, P51-200-G-F-D-20MA-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-200-G-F-D-20MA-000-000 Details Description
Related parts for P51-200-G-F-D-20MA-000-000
IC ADC 12BIT SAMPL MCRPWR 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 105 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC MCU 8-BIT 4K FLASH 44-PLCC datasheet.pdf
IGBT 600V 430A 1150W SP6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 100V 20% BX 1805 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.15K OHM 1% 30W datasheet.pdf
CAP CER 10UF 25V X5R 0805 datasheet.pdf
Connector Socket 49 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC 20QFN datasheet.pdf