SSI Technologies Inc P51-200-G-N-D-4.5V
P51-200-G-N-D-4.5V picture photo
Mfg. Part Number
P51-200-G-N-D-4.5V
Brief Description
SENSOR 200PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V
Datasheet Download
P51-200-G-N-D-4.5V.pdf
Availability of P51-200-G-N-D-4.5V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-200-G-N-D-4.5V Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-200-G-N-D-4.5V
Internal Part NumberEIS-P51-200-G-N-D-4.5V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure200 PSI (1378.95 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleDeutsch, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-200-G-N-D-4.5V
Related LinksP51-200-G, P51-200-G-N-D-4.5V Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-200-G-N-D-4.5V Details Description
Related parts for P51-200-G-N-D-4.5V
RES SMD 316 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.01A 32V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT WALL MNT 4POS PIN datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
RESISTIVE & OPTICAL PLATE INDENT datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 20AWG BROWN 100' datasheet.pdf
Connector Socket 48 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 37POS CABLE SKT datasheet.pdf
RES SMD 1.91K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf