Vishay/BCcomponents F221K25Y5RN6UJ5R
F221K25Y5RN6UJ5R picture photo
Mfg. Part Number
F221K25Y5RN6UJ5R
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 220PF 1KV Y5R RADIAL
Datasheet Download
F221K25Y5RN6UJ5R.pdf
Availability of F221K25Y5RN6UJ5R
QUANTITY
F221K25Y5RN6UJ5R Order Process
Ship out your order
Specifications of F221K25Y5RN6UJ5R
Internal Part NumberEIS-F221K25Y5RN6UJ5R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesF
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance220pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientY5R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.256" Dia (6.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F221K25Y5RN6UJ5R
Related LinksF221K25Y, F221K25Y5RN6UJ5R Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
F221K25Y5RN6UJ5R Details Description
Related parts for F221K25Y5RN6UJ5R
CAP ALUM 33UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20UNF 2B 4.5V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
FAN AXIAL 127X38.5MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
RES 59K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.649 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf