SSI Technologies Inc P51-200-G-R-I12-4.5V-000-000
P51-200-G-R-I12-4.5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-200-G-R-I12-4.5V-000-000
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 200PSI M12-1.0 6G .5-4.5V
Datasheet Download
P51-200-G-R-I12-4.5V-000-000.pdf
Availability of P51-200-G-R-I12-4.5V-000-000
QUANTITY
P51-200-G-R-I12-4.5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-200-G-R-I12-4.5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-200-G-R-I12-4.5V-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure200 PSI (1378.95 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - M12 x 1.0
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 1'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-200-G-R-I12-4.5V-000-000
P51-200-G-R-I12-4.5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-200-G-R-I12-4.5V-000-000
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 562K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS .100" GOLD datasheet.pdf
RES 7.5 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf