SSI Technologies Inc P51-200-G-S-MD-4.5OVP-000-000
P51-200-G-S-MD-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-200-G-S-MD-4.5OVP-000-000
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 200PSI 1/4-18NPT .5-4.5V
Datasheet Download
P51-200-G-S-MD-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-200-G-S-MD-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-200-G-S-MD-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-200-G-S-MD-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-200-G-S-MD-4.5OVP-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure200 PSI (1378.95 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeFemale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleMD, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-200-G-S-MD-4.5OVP-000-000
P51-200-G-S-MD-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-200-G-S-MD-4.5OVP-000-000
CAP CER 33PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 1208 SMD datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 5A TO263-5L datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 22POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 525MA 380 MOHM datasheet.pdf
CONN HDR 60POS 3MM datasheet.pdf