SSI Technologies Inc P51-200-S-E-MD-4.5V-000-000
P51-200-S-E-MD-4.5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-200-S-E-MD-4.5V-000-000
Brief Description
SENSOR 200PSI 3/8-24 UNF .5-4.5V
Datasheet Download
P51-200-S-E-MD-4.5V-000-000.pdf
Availability of P51-200-S-E-MD-4.5V-000-000
QUANTITY
P51-200-S-E-MD-4.5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-200-S-E-MD-4.5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-200-S-E-MD-4.5V-000-000
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure200 PSI (1378.95 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 3/8" (9.52mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleMD, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-200-S-E-MD-4.5V-000-000
Related LinksP51-200-S-E-M, P51-200-S-E-MD-4.5V-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-200-S-E-MD-4.5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-200-S-E-MD-4.5V-000-000
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
CAP FILM 60UF 10% 300VDC RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS 45DEG 5.08MM datasheet.pdf
RECT BRIDGE GPP 10A 100V GBU datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
IC V-LEVEL TRANSL MMC/SD 20DSBGA datasheet.pdf
IMCV-GIGA-FIBERLINX-II, TX+FX-CW datasheet.pdf
TERMINAL QL 4 SAKK 10 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf