SSI Technologies Inc P51-200-S-F-MD-4.5OVP-000-000
P51-200-S-F-MD-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-200-S-F-MD-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 200PSI 1/4-18NPT .5-4.5V
Datasheet Download
P51-200-S-F-MD-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-200-S-F-MD-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-200-S-F-MD-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-200-S-F-MD-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-200-S-F-MD-4.5OVP-000-000
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure200 PSI (1378.95 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleMD, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-200-S-F-MD-4.5OVP-000-000
P51-200-S-F-MD-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-200-S-F-MD-4.5OVP-000-000
CAP FILM 6.8UF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf
RES 243 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 23POS STRGHT PINS datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 630MA 560 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 5MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 7POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC SRAM 4MB 8NS 44TSOP datasheet.pdf
FUSEHOLDER datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4.5V 10UA datasheet.pdf