KEMET C911U150JVNDBA7317
C911U150JVNDBA7317 picture photo
Mfg. Part Number
C911U150JVNDBA7317
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 15PF 400VAC NP0 RADIAL
Datasheet Download
C911U150JVNDBA7317.pdf
Availability of C911U150JVNDBA7317
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C911U150JVNDBA7317 Order Process
Ship out your order
Specifications of C911U150JVNDBA7317
Internal Part NumberEIS-C911U150JVNDBA7317
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLC900 Series EOL 30/Jun/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC900
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance15pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated400VAC
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y1
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C911U150JVNDBA7317
Related LinksC911U150J, C911U150JVNDBA7317 Datasheet, KEMET Distributor
C911U150JVNDBA7317 Details Description
Related parts for C911U150JVNDBA7317
IC REG LDO 2.5V 0.8A 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 72POS .100 DUAL datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS .156 STR TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Socket 60 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 1.25UH 17.4A 2.5 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 1.04K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf