Vishay/Dale RNC55H2800FRRSL
RNC55H2800FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2800FRRSL
Brief Description
RES 280 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2800FRRSL.pdf
Availability of RNC55H2800FRRSL
QUANTITY
RNC55H2800FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2800FRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H2800FRRSL
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)280
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2800FRRSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H2800FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2800FRRSL Details Description
Related parts for RNC55H2800FRRSL
AC/DC CONVERTER 5V +/-15V 115W datasheet.pdf
SENSOR MAGNETIC 10-15 A/T SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 18-75VIN +/-12V datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 50A AC/DC datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 120MA 10 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB datasheet.pdf
CONN LATCH FOR 50POS PLUG datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 16KB datasheet.pdf
540UF 10V 16X30 105C AXI datasheet.pdf