SSI Technologies Inc P51-200-S-N-M12-4.5V
P51-200-S-N-M12-4.5V picture photo
Mfg. Part Number
P51-200-S-N-M12-4.5V
Brief Description
SENSOR 200PSI 1.2-20 UNF-2A 4.5V
Datasheet Download
P51-200-S-N-M12-4.5V.pdf
Availability of P51-200-S-N-M12-4.5V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-200-S-N-M12-4.5V Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-200-S-N-M12-4.5V
Internal Part NumberEIS-P51-200-S-N-M12-4.5V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure200 PSI (1378.95 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleM12, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-200-S-N-M12-4.5V
Related LinksP51-200-S-, P51-200-S-N-M12-4.5V Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-200-S-N-M12-4.5V Details Description
Related parts for P51-200-S-N-M12-4.5V
FLEX CABLE - AFF05G/AF05/AFF05G datasheet.pdf
HEAT SHRINK BLACK 1/8" X 4' datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
IC I2C SWITCH 4CH 16TSSOP datasheet.pdf
IC SHIFT REGISTER 8BIT 28-PLCC datasheet.pdf
RES SMD 4.87 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC MEMS 32.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN BKWY HEADER 18POS R/A GOLD datasheet.pdf
RES 22.3K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 5W SMBJ datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf