Vishay/BCcomponents SFR25H0001008FA500
SFR25H0001008FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0001008FA500
Brief Description
RES 1 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0001008FA500.pdf
Availability of SFR25H0001008FA500
QUANTITY
SFR25H0001008FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0001008FA500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0001008FA500
SeriesSFR25H
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0001008FA500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0001008FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0001008FA500 Details Description
Related parts for SFR25H0001008FA500
RES 8.5K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK 3.5MM VERT 3POS PCB datasheet.pdf
HEATSHK DL WL Q53X 3/16"X100M BK datasheet.pdf
CONN FFC FPC RCPT 17POS 2.54MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 43POS WALL MT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 24POS datasheet.pdf
Connector Socket 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
Connector Receptacle 39 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf