Omron Automation & Safety E2E2-X10MY1-US
E2E2-X10MY1-US picture photo
Mfg. Part Number
E2E2-X10MY1-US
Brief Description
PROXIMITY SENSOR M18 10MM NO
Datasheet Download
E2E2-X10MY1-US.pdf
Availability of E2E2-X10MY1-US
QUANTITY
E2E2-X10MY1-US Order Process
Ship out your order
Specifications of E2E2-X10MY1-US
Internal Part NumberEIS-E2E2-X10MY1-US
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Multiple Devices Marking Nov/2015
PCN PackagingMultiple Devices Packaging Label Nov/2015
Sensor TypeInductive
Sensing Distance0.394" (10mm)
Output TypeSCR-NO, 2-Wire
Response Frequency25Hz
ShieldingUnshielded
Material - BodyNickel-Plated Brass
Voltage - Supply20 VAC ~ 264 VAC
Termination StyleCable Leads
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ingress ProtectionIP67, NEMA 1,4,6,12,13
IndicatorLED
Package / CaseCylinder, Threaded - M18
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2E2-X10MY1-US
Related LinksE2E2-X1, E2E2-X10MY1-US Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E2E2-X10MY1-US Details Description
Related parts for E2E2-X10MY1-US
RES SMD 221K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 2.2A 14WSON datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 750PSI M10-1.25 6H 4.5V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 24POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
IC AUDIO I/O INTERFACE SSOP-B20 datasheet.pdf
RES 309 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CTRLR PD IEEE 802.3AF 20TQFN datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS WALL MNT SKT datasheet.pdf