SSI Technologies Inc P51-200-S-W-M12-20MA-000-000
P51-200-S-W-M12-20MA-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-200-S-W-M12-20MA-000-000
Brief Description
SENSOR 200PSIS 1/8 NPT 4-20 MA
Datasheet Download
P51-200-S-W-M12-20MA-000-000.pdf
Availability of P51-200-S-W-M12-20MA-000-000
QUANTITY
P51-200-S-W-M12-20MA-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-200-S-W-M12-20MA-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-200-S-W-M12-20MA-000-000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure200 PSI (1378.95 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/8" (3.18mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleM12, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-200-S-W-M12-20MA-000-000
P51-200-S-W-M12-20MA-000-000 Details Description
Related parts for P51-200-S-W-M12-20MA-000-000
IC OPAMP GP 5.1MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2.32KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 130K OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 50V P2H 0402 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 0.003 OHM 1% 15W TO220-4 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf