SSI Technologies Inc P51-2000-A-AF-D-20MA-000-000
P51-2000-A-AF-D-20MA-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-2000-A-AF-D-20MA-000-000
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
Datasheet Download
P51-2000-A-AF-D-20MA-000-000.pdf
Availability of P51-2000-A-AF-D-20MA-000-000
QUANTITY
P51-2000-A-AF-D-20MA-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-2000-A-AF-D-20MA-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-2000-A-AF-D-20MA-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure2000 PSI (13789.51 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 9/16" (14.29mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleDeutsch, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-2000-A-AF-D-20MA-000-000
P51-2000-A-AF-D-20MA-000-000 Details Description
Related parts for P51-2000-A-AF-D-20MA-000-000
FIXED IND 8.2UH 270MA 1.4 OHM datasheet.pdf
RES SMD 43K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIN STR RCPT STYLE-C 96POS datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 50V 5% 2312 datasheet.pdf
RES 26.1 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 12.8VWM 21.2VC SMB datasheet.pdf
OSC XO 37.03MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BOX ABS/PC 14.59"L X 10.64"W datasheet.pdf
CAP CER 20PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
680UF 420V 35X70MM 85C 10000H datasheet.pdf