SSI Technologies Inc P51-2000-A-AF-P-20MA-000-000
P51-2000-A-AF-P-20MA-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-2000-A-AF-P-20MA-000-000
Datasheet Download
P51-2000-A-AF-P-20MA-000-000.pdf
Availability of P51-2000-A-AF-P-20MA-000-000
QUANTITY
P51-2000-A-AF-P-20MA-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-2000-A-AF-P-20MA-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-2000-A-AF-P-20MA-000-000
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure2000 PSI (13789.51 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 9/16" (14.29mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePackard, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-2000-A-AF-P-20MA-000-000
P51-2000-A-AF-P-20MA-000-000 Details Description
Related parts for P51-2000-A-AF-P-20MA-000-000
CONN HEADER .100 SINGL STR 19POS datasheet.pdf
SENSOR PHOTOLOGIC CMOS SIDE LOOK datasheet.pdf
THERMISTOR NTC DISK 2KOHM 25C datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 7.62MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 549 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 7.5NH 550MA 160 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 47.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf