SSI Technologies Inc P51-2000-A-N-I12-5V
P51-2000-A-N-I12-5V picture photo
Mfg. Part Number
P51-2000-A-N-I12-5V
Brief Description
SENSOR 2000PSI 22MM 1.2-20UNF 5V
Datasheet Download
P51-2000-A-N-I12-5V.pdf
Availability of P51-2000-A-N-I12-5V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-2000-A-N-I12-5V Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-2000-A-N-I12-5V
Internal Part NumberEIS-P51-2000-A-N-I12-5V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure2000 PSI (13789.51 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 1'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-2000-A-N-I12-5V
Related LinksP51-2000-, P51-2000-A-N-I12-5V Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-2000-A-N-I12-5V Details Description
Related parts for P51-2000-A-N-I12-5V
CONN HEADER .100 SINGL R/A 2POS datasheet.pdf
IDC CABLE - MKR26A/MC26F/MKR26A datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 56POS .156 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 4A DO214AA datasheet.pdf
CABLE CAT5E 8COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf