SSI Technologies Inc P51-2000-A-P-P-4.5OVP-000-000
P51-2000-A-P-P-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-2000-A-P-P-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 2000PSI M20-1.5 6G 4.5V
Datasheet Download
P51-2000-A-P-P-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-2000-A-P-P-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-2000-A-P-P-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-2000-A-P-P-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-2000-A-P-P-4.5OVP-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure2000 PSI (13789.51 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - M20 x 1.5
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePackard, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-2000-A-P-P-4.5OVP-000-000
P51-2000-A-P-P-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-2000-A-P-P-4.5OVP-000-000
RES SMD 9.1M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 16VWM 26VC SMB datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 8A D2PAK datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 20DIP datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPDT datasheet.pdf