SSI Technologies Inc P51-2000-S-AF-P-20MA-000-000
P51-2000-S-AF-P-20MA-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-2000-S-AF-P-20MA-000-000
Brief Description
SENSOR 2000PSIS 9/16 UNF 4-20MA
Datasheet Download
P51-2000-S-AF-P-20MA-000-000.pdf
Availability of P51-2000-S-AF-P-20MA-000-000
QUANTITY
P51-2000-S-AF-P-20MA-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-2000-S-AF-P-20MA-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-2000-S-AF-P-20MA-000-000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure2000 PSI (13789.51 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 9/16" (14.29mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePackard, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-2000-S-AF-P-20MA-000-000
P51-2000-S-AF-P-20MA-000-000 Details Description
Related parts for P51-2000-S-AF-P-20MA-000-000
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP CER 10UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V/1V 0.3A 10TMLF datasheet.pdf
CONSOLE STEEL GRY 11.75"L X 13"W datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 20V 10% 2824 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 7.68 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf
CRIMP DIE FOR CT-720 datasheet.pdf
CTV 12C 8#20 4#16 SKT PLUG datasheet.pdf
RES SMD 50 OHM 2% 22W 2512 datasheet.pdf