SSI Technologies Inc P51-2000-S-B-I12-4.5OVP-000-000
P51-2000-S-B-I12-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-2000-S-B-I12-4.5OVP-000-000
Datasheet Download
P51-2000-S-B-I12-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-2000-S-B-I12-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-2000-S-B-I12-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-2000-S-B-I12-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-2000-S-B-I12-4.5OVP-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure2000 PSI (13789.51 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 1/8" (3.18mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 1'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-2000-S-B-I12-4.5OVP-000-000
P51-2000-S-B-I12-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-2000-S-B-I12-4.5OVP-000-000
DIODE ZENER 4.7V 200MW SOD323 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
MARKER SNAP-ON 6 11-15.5MM WHITE datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
CONN CIC FFC RCPT 16POS 2.54MM datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 600MA 400 MOHM datasheet.pdf
FFC 1 TYPE D 33 CKTS LGT 76 datasheet.pdf
SCREWDRIVER SLOTTED 1/4" 8.13" datasheet.pdf
COPPER T SPLICE LONG BARREL datasheet.pdf
CIR BRKR 2.5A 32VDC ROCKER datasheet.pdf