SSI Technologies Inc P51-2000-S-D-P-4.5OVP-000-000
P51-2000-S-D-P-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-2000-S-D-P-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 2000PSI 7/16-20 UNF 4.5V
Datasheet Download
P51-2000-S-D-P-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-2000-S-D-P-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-2000-S-D-P-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-2000-S-D-P-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-2000-S-D-P-4.5OVP-000-000
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure2000 PSI (13789.51 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 7/16" (11.11mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePackard, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-2000-S-D-P-4.5OVP-000-000
P51-2000-S-D-P-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-2000-S-D-P-4.5OVP-000-000
RES SMD 68 OHM 10% 1W J LEAD datasheet.pdf
RES SMD 97.6K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 3A 120V datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 1M OHM 14SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS R/A 7.62MM datasheet.pdf
CAP CER 820PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
IC HALF BRIDGE FET DRIVER 9TDFN datasheet.pdf
LIGHT CURTAIN ARM/FOOT 470MM datasheet.pdf