SSI Technologies Inc P51-2000-S-N-D-4.5OV
P51-2000-S-N-D-4.5OV picture photo
Mfg. Part Number
P51-2000-S-N-D-4.5OV
Brief Description
SENSOR 2000PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V
Datasheet Download
P51-2000-S-N-D-4.5OV.pdf
Availability of P51-2000-S-N-D-4.5OV
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-2000-S-N-D-4.5OV Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-2000-S-N-D-4.5OV
Internal Part NumberEIS-P51-2000-S-N-D-4.5OV
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure2000 PSI (13789.51 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleDeutsch, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-2000-S-N-D-4.5OV
Related LinksP51-2000-S, P51-2000-S-N-D-4.5OV Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-2000-S-N-D-4.5OV Details Description
Related parts for P51-2000-S-N-D-4.5OV
TVS DIODE 33.3VWM 53.9VC AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 10V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 20SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 100V NP0 2220 datasheet.pdf
TAPE SQUEAK REDUCTION 1/2" X 5YD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 43MM datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS IN-LINE SKT datasheet.pdf