SSI Technologies Inc P51-2000-S-N-P-4.5OV
P51-2000-S-N-P-4.5OV picture photo
Mfg. Part Number
P51-2000-S-N-P-4.5OV
Brief Description
SENSOR 2000PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V
Datasheet Download
P51-2000-S-N-P-4.5OV.pdf
Availability of P51-2000-S-N-P-4.5OV
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-2000-S-N-P-4.5OV Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-2000-S-N-P-4.5OV
Internal Part NumberEIS-P51-2000-S-N-P-4.5OV
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure2000 PSI (13789.51 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePackard, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-2000-S-N-P-4.5OV
Related LinksP51-2000-S, P51-2000-S-N-P-4.5OV Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-2000-S-N-P-4.5OV Details Description
Related parts for P51-2000-S-N-P-4.5OV
RES SMD 0.05 OHM 1% 1W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
KIT DESIGN FOR DS33R11 datasheet.pdf
CONN RCPT HSNG 18POS 1.5MM CRIMP datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL GOLD 82POS datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1 PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
FUSE 250V 5X20 SNGL PGT 3.15A datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 200W datasheet.pdf
OSC MEMS PROG datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS PIN datasheet.pdf